Investiční byty mohou při správném postupu vynášet mezi třemi až pěti procenty ročně. Menší byty jsou ideální pro investory hledající co nejvyšší výnosy.
Češi propadli investování do nemovitostí. Důvod je nasnadě: nulové výnosy ze spoření a nejistá situace na finančních trzích stále více lidí motivují k tomu, aby hledali alternativní způsoby zhodnocení úspor. A právě koupi bytu určeného především k pronájmu volí stále více z nich. Výnosy z takové investice totiž při správném postupu mohou být mezi třemi až pěti procenty ročně.
Novou módu potvrzují developeři i realitní kanceláře. „Je to jeden z nejsilnějších trendů v oblasti realit v Praze. A regionální města dění v Praze postupně následují,“ konstatuje generální ředitel developerské společnosti Finep Tomáš Pardubický, podle nějž poptávka roste zejména v posledních dvou letech. Za účelem uložení volných peněz se dnes podle údajů z trhu prodává především v Praze až třetina nemovitostí.
Rostoucí zájem o pořízení bytu s sebou ale přináší také růst cen a zároveň větší rychlost − zatímco dříve uzavření prodeje trvalo měsíc a půl, dnes se většinou vejde do 30 dnů. Při investici je nutné dobře počítat a porovnávat cenu s potenciálními příjmy z nájmu, aby byt skutečně vydělával. Kdo si na to netroufá sám, ať se raději poradí s odborníky.
Na velikosti záleží
Jednoznačně nejvhodnější pro investování jsou byty o velikosti 2+1 nebo 2+kk. Důvod je jednoduchý: množina potenciálních nájemníků je u nich zdaleka největší. Tyto byty dokážou uspokojit velkou část poptávky po nájmech − takzvané single nájemníky, mladé páry, lidi dojíždějící za prací nebo podnikáním i nájemníky v důchodovém věku, kteří se chtějí přestěhovat do menšího. Jinými slovy: menší byty mají potenciál být nejrychleji obsazené. Zároveň platí, že je u nich obvykle nejlepší poměr mezi pořizovací cenou a výší nájmu. Právě malé byty jsou tedy ideální pro investory hledající co nejvyšší výnosy.
Zajímavé nicméně mohou být i větší nemovitosti, i když spíš ve specifických případech. Byty o rozměrech 3+1 a větší jsou totiž podstatně dražší, přestože není možné žádat po nájemnících adekvátně vyšší nájem. Nejčastější cílová skupina − rodiny s dětmi − zároveň většinou dávají přednost pořízení vlastního bydlení před nájmem. Koupi velkého bytu proto doporučují realitní makléři především pro jednu cílovou skupinu: studenty. V takovém případě lze maximalizovat zisk pronajímáním jednotlivých pokojů. Vyvažuje to ovšem větší starost o byt.
Chcete poradit a pomoci s koupí investičního bytu? Ráda Vám pomohu.
Zdroj: ekonom.ihned.cz